Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Aksaray’da sulamaya dev yatırım...

Kapalı sistem sulama tamam, sıra katma değerli üretimde…

Eklenme Tarihi
17.11.2014
Okunma Sayısı
2181 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu; “Katma değeri yüksek ürünleri üreterek 10 bin dekarlık sulanabilir alanda 50 milyon lira gelir elde edilmesi mümkündür” dedi.

Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde’den oluşan KOP İdaresi’nin KÖSİP “Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı” kapsamında 2013 yılında Aksaray’da programa aldığı Göletten Kapalı Sistem Sulama Tesisi düzenlenen törenle hizmete açıldı. KOP İdaresi’nin destekleriyle Aksaray İl Özel İdaresi tarafından Sarıyahşi ilçesi Boğazköy’de gerçekleştirilen projeyle, 5 milyon TL yatırım ile sulama arazisi 5 bin dekardan 10 bine ulaştı.

 

Boğazköy’de düzenlenen açılış törenine, KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Sarıyahşi Kaymakamı Bilgehan Karanfil, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Prof. Dr. Babaoğlu: “Katma Değerli Üretim Şart”

Törenin açılış konuşmasını yapan KOP İdaresi Başkanı Babaoğlu; bölgede bir yandan sulama sahalarının genişletilmesi, yeni su kaynaklarının temini, arazi toplulaştırması, kuru tarım ve hayvancılıkları gibi konularla uğraşırken, bir taraftan da susuzluk, kuraklık, eğitim, sağlık, turizm, sanayi, ticaret, ulaştırma ve enerji gibi alanlarda çalışmalar yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

“Mümkün olduğunca bu bölgenin su kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirerek öncelikle köy ve beldelerden başlayan bir kalkınma sürecini yürütmeye çalışıyoruz. Burası gerçekten insana keyif veren bir alan. Bu tarlalarda şayet su varsa biz buğday görmek istemiyoruz. Buğdayı başka yerlerde yetiştirilebilir. Şöyle bir basit hesapla 10 bin dekarlık alanda sulama yapılabiliyor, burada daha katma değerli meyve sebze gibi ürünlerin üretimini yapıyor olsanız bu köyün yıllık elde edeceği gelir en az 50 milyon lira olacaktır. Dekar başına en düşükten hesapladığımızda katma değerli üretim yapılırsa 10 bin dekarda eski parayla 50 trilyon lira eder, hayal gibi değil mi? Diğer türlü ise bu paranın onda biri köye geliyor” diye konuştu.

 

Vali Ataklı: “Aksaray Tarım Strateji Planı’nı hazırladık”

Aksaray Valisi Şeref Ataklı ise 5 milyon TL yatırım bedeli ile tamamlanan sulama yatırımı sayesinde Boğazköy’de sulanabilir arazi varlığının 5 bin dekardan 10 bin dekara ulaştığını ifade etti.

 

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında küçük ölçekli sulama projelerinin uygulandığını, Aksaray’da bugüne kadar 29 sulama tesisi inşaatının gerçekleştirildiğini belirten Vali Ataklı toplamda 34 milyon TL yatırımla 100 bin dekar alanın basınçlı sulama sistemleri ile sulandığını söyledi.  

“Köylerimizde toplantılar yapılarak, en ayrıntısına kadar Aksaray Tarım Strateji Planı hazırladık” diyen Vali Ataklı, “Hangi ürün nerede ve nasıl üretilebilir? Üretimin temini için ne gibi imkanların hazırlanması gerekir? sorularının cevapları belirlenmiş durumda. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın sağladığı bu yatırım ortamını Tarım Strateji Planı ile birlikte destekleyerek vatandaşlarımızın mevcut şartlarını iyileştirmek çabası içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından 5 milyon TL yatırım bedeli ile yapımı tamamlanan, saniyede 330 litre su basıncı yaparak toplam 10 bin 470 dekar alanda sulama yapacak basınçlı su sistemleri, Vali Ataklı ve KOP İdaresi Başkanı Babaoğlu’nun su vanaları açarak sisteme su vermesi ile hizmete açıldı.

Bu Haber 2181 Defa Okundu.