Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
II. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu başarıyla tamamlandı.

KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’nin (UNİKOP), 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde Niğde Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlediği “2. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu” başarılı bir şekilde tamamlandı.

Eklenme Tarihi
27.10.2014
Okunma Sayısı
1637 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’nin (UNİKOP), 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde Niğde Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlediği “2. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu” başarılı bir şekilde tamamlandı.
 
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Konya, Niğde, Aksaray ve Karaman’da bulunan toplam 7 üniversitenin işbirliğinde kurulan UNİKOP, Niğde Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bu yıl Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’nun ikincisini gerçekleştirdi.
 
İlki, geçen yıl Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Konya’da düzenlenen KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’nun ikincisi Niğde Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki 4 ayrı salonda gerçekleştirildi.
 
Sempozyumun açılış törenine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra Niğde Valisi Necmettin Kılıç, Konya, Aksaray ve Karaman Valileri, Konya milletvekilleri, Niğde Milletvekili Alparslan Kavaklıoğlu, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan,  Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Niğde Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ufuk Nayır, Selçuk Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve KTO Karatay Üniversitesi rektörleri, çeşitli bakanlıkların müsteşar ve müsteşar yardımcıları, genel müdürler, çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı.
 
    
 
Sempozyum, Niğde Üniversitesi tarafından yaptırılan ve ilk kez bu program ile faaliyete açılan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Sahip olduğu geniş kapalı alan miktarı ve oturum alanı, otoparkı, yeşil alanı, yürüyüş yolu ile büyük beğeni kazanan Kongre ve Kültür Merkezinin 750 kişilik çok amaçlı ana salonu, 2 adet 186 kişilik konferans salonu ve seminer salonları katılımcılardan tam not aldı.
 
    
    
 
Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından gerçekleştirilen 2. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu açılış töreninde, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Niğde Valisi Necmettin Kılıç, UNİKOP Dönem Başkanı ve Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu birer konuşma yaptılar.
 
    
    
    
    
    
    
 
Sempozyum açılış konuşmalarının ardından davetli konuşmacılardan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, dünyada ve Türkiye’de bölgesel kalınma konusunu ele alan sempozyum sunumunu yaptı. Raiser’ın İngilizce olarak yaptığı konuşma Kongre ve Kültür Merkezinin 200 kişilik simultane çeviri sistemi sayesinde katılımcılara Türkçe olarak da yayınlandı.
 
    
    
 
Sempozyum açılış töreninin ardından 2. KOP Bölge Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz bu toplantının bitiminde Niğde Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nın açılış törenine katıldı. Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nı gezerek çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Cevdet Yılmaz, araştırmacı akademisyenlerle ve öğrencilerle sohbet ettikten sonra Rektör Prof. Dr. Adnan Görür’e Niğde Üniversitesi’nde gördüğü misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek Ankara’ya hareket etmek üzere üniversiteden ayrıldı.
 

Bu Haber 1637 Defa Okundu.