Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
KOP Gençlik ‘HOŞGÖRÜ’ temasıyla Karaman’da buluştu.

Uluslararası KOP Gençlik Festivali’ne Türkiye’nin 81 ilinden ve dünyanın 70 ülkesinden 1500 öğrenci katıldı.

Eklenme Tarihi
12.05.2015
Okunma Sayısı
1798 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Uluslararası KOP Gençlik Festivali’ne Türkiye’nin 81 ilinden ve dünyanın 70 ülkesinden 1500 öğrenci katıldı.

Kalkınma Bakanlığı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda Karaman Valiliği, Karaman Belediye Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası KOP GENÇLİK Festivalinin ilki bu yıl Karaman’da gerçekleştirildi. 70 ülkeden 1500 öğrencinin katıldığı festivalde, katılımcılar ‘Hoşgörü’ temasıyla hem eğlendi hem öğrendi.  

 

Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinden oluşan KOP Bölge Kalkınma İdaresi, kalkınma öncelikli projelerinin yanında gençlik projelerini de hayata geçiriyor. Birincisi Karaman’da gerçekleştirilen ve “Hoşgörü” temasının işlendiği KOP Gençlik festivali, Kazım Karabekir Spor Salonu'ndan Kent Meydanı'na kadar gerçekleşen yürüyüşle başladı. Yürüyüşe KOP İdaresi Başkan vekili İhsan Bostancı, Karaman Valisi Murat Koca, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, KOP İdaresi Kurucu Başkanı AK Parti Konya Milletvekili Adayı Mehmet Babaoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

 

“AMACIMIZ; HOŞGÖRÜYLE, EĞLENİRKEN ÖĞRENMEK”

Birincisi Karaman’da gerçekleştirilen KOP Gençlik Festivalinin ana temasının ‘Hoşgörü’ olduğunu söyleyen KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili İhsan Bostancı, festivalin 738. Türk Dil Bayramı etkinlikleri ile aynı tarihlere denk gelmesinin hem Türkçe’nin başkenti Karaman açısından hem de katılımcılara Türkçe’nin öneminin hatırlatılması bakımından son derece önemli olduğunu belirtti.

 

Festivalde, KOP Bölgesi üniversite gençliği, gençlik meclisleri, gençlik STK’ları başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası düzeyde gençlik kuruluşlarının yer aldığını ifade eden Bostancı, “Hoşgörü temasının, gönüllülük bilinci ile birleştirildiği festivalde kültür-sanat, atölye çalışmaları ve konserler yer aldı. Çalışmalarda bizlere desteğini eksik etmeyen Karaman Valisi Murat Koca başta olmak üzere Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Başkan Yardımcıları ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Yenilenme sürecinden geçen yeni bir Türkiye var ve bu sürecin gençliğin dinamizmini harekete geçirmekle mümkün olacağına inanıyoruz. Amacımız dünya insanlarının unuttuğu hoşgörüyü yeniden hatırlatmaktı, bunu da başardığımıza inanıyorum” diye konuştu.

 

Aktekke Meydanı’nda açılan fuar ve stantlarda Karamanlılara Sivil Toplum Kuruluşları tarafından tanıtımlar yapılırken, fuar alanına kurulan platformda ise çeşitli gösteriler yapıldı. Akşamları ise Piri Reis Kültür Merkezi önündeki alanda yapılan Uğur Işılak, Mustafa Ceceli, Triana Park ve Gökçe konserleri Karamanlıları ve gençleri coşturdu.

 

Festivalin son gününde Türk Yıldızları Akrotim ekibinin 7 jet ile yaptığı gösteri nefesleri kesti. Yaklaşık 40 bin kişinin izlediği gösteride, dünyanın tek jet uçaklı gösteri timi olan Türk Yıldızları, anneler gününü gökyüzüne çizdikleri kalp ile kutladı. 

 

 

 

Bu Haber 1798 Defa Okundu.