Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Modern Küçükbaş Hayvancılığa KOP Desteği...

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının ‘KOP Kırsal Kalkınma Programı’ kapsamında desteklediği, Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Konya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği ortaklığında yürütülen “KOP ile Koyun Gerisi Oyun” projesinin makine tanıtım ve kapanış programı gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi
15.10.2019
Okunma Sayısı
1603 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının ‘KOP Kırsal Kalkınma Programı’ kapsamında desteklediği, Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Konya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği ortaklığında yürütülen “KOP ile Koyun Gerisi Oyun Projesi"nin makine tanıtım ve kapanış programı gerçekleştirildi.

 

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen programa KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik ile Konya Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Fettah Öztürk ve çok sayıda küçükbaş hayvan üreticisi katıldı.

 

Türkiye’de 2019 yılı TÜİK verilere göre keçi ve koyun olmak üzere toplam 49 milyon 800 bin adet küçükbaş hayvan varlığı bulunduğunu ifade eden KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesinde ise toplamda 4 milyon 800 bin civarında küçükbaş hayvan bulunduğunu belirterek; “KOP Bölge Kalkınma İdaresi olarak, başta insan refahını ve sağlığını hedef alan bir anlayışla, bölge tarımının geliştirilmesi ve üretimde katma değerin artırılması için bugüne kadar birçok projeye destek verdik. Özellikle son yıllarda hayvancılıkta birçok alt yapı yatırımına finansal destek verdik ve bu desteklerimiz inşallah önümüzdeki dönemde de artarak devam edecektir. KOP ile Koyun Gerisi Oyun Projesi ile küçükbaş hayvancılıkta paraziter mücadelede kullanılmak üzere Türkiye’de resmi olarak ilk defa Yeni Zelanda menşeili Yüksek Basınçlı Küçükbaş Hayvan Yıkama ve İlaçlama Makinası alınmıştır. Makine oldukça pratik ve çok az işgücü istemektedir. Bu makine ile hem kısa sürede verimli kullanım ve hem de eski yöntemlere göre daha etkili ilaçlama yapılabilmektedir. Ülkemizde ilk defa Konya’da resmi olarak uygulanan projeye Konya sanayisi de ilgi göstermiş ve yerli üretimi gerçekleştirmiş olmaları ayrıca memnuniyet vericidir. Proje ile milli ve yerli üretime destek sağlamıştır.” dedi.  

 

Proje kapsamında bu zamana kadar 60 bine yakın hayvanın yıkandığını ve 429 bin TL bütçe ayrıldığını belirten Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, “Bakanlığımızın politika, strateji ve destekleriyle İl Müdürlüğümüz ve Koyun Keçi Yetiştiriciler Merkez Birliği sayesinde 2009 yılından bu yana Konya’da koyun varlığımız 1 milyonun üzerinde artış sağlayarak 2 Milyon 250 bine ulaşmıştır. Gelişen dünyanın en önemli sorunlarından birisi güvenilir ve yeterli gıdaya erişebilmektir. Hayvan yetiştiriciliği ve bakımı noktasında önem taşıyan dış parazitler, sürekli kan emerek deri hastalıkları oluşturarak, tedirginlik ve strese neden olarak zararlı etkileri sürdürür. Ayrıca zehirlenmeye neden olmakta, sıtma gibi hastalıklara neden olan mikropları nakletmekte ve bakteriyel hastalıkların etkenlerini taşımaktadır. Bu bağlamda projemiz hem hayvan sağlığını hem de insan sağlığını korumayı hedeflemiştir.” diye konuştu.

 

Projenin hayvan ve insan sağlığının korumasın açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik ise şöyle konuştu; “Sektörümüzün gelişmesi adına yapılan bu projeden duyduğum heyecan başta olmak üzere yapılan tüm proje ve çalışmalara emek veren güzel insanlara minnet duygularımla teşekkür ediyor bu güzel projenin ülkemizin her alanında da uygulanabilir olmasını diliyorum. Ülkemiz, iklim, mera, toprak yapısı itibariyle tam bir küçükbaş hayvancılık coğrafyasıdır. Proje kapsamında geliştirilen püskürtmeli yıkama makinesi ve banyosunun seyyar olması da kullanım alanının daha geniş tutulması açısından büyük faydalar sağlayacaktır. Bu manada Konya Birliğimize üye olan yetiştiricilerimizin tümünün bu hizmetten faydalanmaları projeden beklenen amaca gerçek anlamda hizmet edecektir”

 

 

Bu Haber 1603 Defa Okundu.