Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı

KOP Kırsal Kalkınma Modeli Oluşturma Projesi

Başkanlığımız tarafından KOP Bölgesi genelinde kırsal dezavantajlı alanlarda yeni tarımsal-kırsal kalkınma modellerinin oluşturulması için “Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Tarımsal-Kırsal Kalkınmaya Yönelik Model Geliştirilmesi ve Elma, Kiraz, Üzüm ve Çilek Meyvelerinde Değer Zinciri Analizi Araştırma Etüt Projesi” yürütülmektedir.

 

İki aşamadan oluşan projenin ilk ayağı olan Kırsal Dezavantajlı alanlarda Tarımsal Kırsal Kalkınmaya Yönelik Model Geliştirilmesi kapsamında Meyvecilik, Örtü Altı Tarım, Küçükbaş Hayvancılık, Arıcılık, İyi ve Organik Tarım, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Serbest Sistem Kanatlı Hayvancılık, Üretim ve Dağıtım Kanalları, Tarımsal Örgütlenme ve Tarım Dışı Gelir Getirici Faaliyetler gibi on temel eksen başlığı altında düzenlenen istişare toplantıları olacak.

 

Bu toplantılarda İlçelerin kendine özgü üretim modelleri ve ürün çeşitleri hakkında sorunlar ve çözüm önerileri belirlenirken, Elma, Kiraz, Üzüm ve Çilek Meyvelerinde Değer Zinciri Analizi Araştırma Etüt Projesi kapsamında ise sivil toplum kuruluşları, tarım alanında uzman teknik personel ve üreticilerle anket çalışmaları yapılacak.

 

KOP Bölgesindeki 36 ilçeyi kapsayan proje toplantıları düzenlenecek ve Proje kapsamında istişare toplantılardan elde edilecek veriler ile uydu görüntüleri kullanılarak bölge özelliklerine en uygun ürün deseni oluşturulması verileri sonuç analizi raporuna eklenerek ve kırsal dezavantajlı bölgelerde uygulanacak en doğru kalkınma modeli belirlenmiş olacak.

 

Bu proje, Planlama ve Proje Geliştirme Koordinatörlüğü tarafından yürütülmektedir.

 

PROJE İLE İLGİLİ HABERLER

 

 

 

 

KOP Tarımı İçin İstişare Toplantıları Yapılıyor

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen ‘KOP Bölgesi genelinde kırsal dezavantajlı alanlarda yeni tarımsal-kırsal kalkınma modellerinin oluşturulması’ projesinin istişare toplantıları yapılıyor. Devamı ...

 

KOP İdaresinden bölge tarımı için ‘Kalkınma Modeli Geliştirme’ projesi

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, KOP Bölgesi genelinde kırsal dezavantajlı alanlarda yeni tarımsal-kırsal kalkınma modellerinin oluşturulması için hazırladığı yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Devamı ...