Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Bakan Yılmaz’dan KÖSİP’e 8 Milyon TL Ek Ödenek

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “KOP Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı” (KÖSİP) kapsamında kullanılacak olan 8 Milyon TL’lik ek ödeneği onayladı.

Eklenme Tarihi
24.12.2014
Okunma Sayısı
2106 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “KOP Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı” (KÖSİP) kapsamında kullanılacak olan 8 Milyon TL’lik ek ödeneği onayladı.

Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinden oluşan KOP Bölgesi'nin kalkınmasını hızlandırmak amacıyla kurulan Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamındaki illerdeki küçük sulama  projeleri için 8 Milyon TL’lik ek ödenek daha geldi.

KOP İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen “KOP Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı” (KÖSİP) kapsamında Aksaray, Karaman ve Niğde İl Özel İdareleri ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aktarıldığını ifade eden KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu, 8 milyon TL’lik bir ek ödeneğin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından onaylandığını söyledi.

“KOP KÖSİP ile köyden göç azaldı”

KOP KÖSİP kapsamında ödeneklerle özellikle sulama tesisi olmayan kırsal kesimin sulu tarıma kavuşacağını vurgulayan KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu şunları söyledi:

“KOP Bölgesi’ne büyük önem veren Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi KOP Bölgesi’nde başarıyla uygulanmakta olan KÖSİP’e desteklerini sürdürmektedir. KOP KÖSİP kapsamında 2011 yılında 50 Milyon TL, 2012 yılında 63,4 Milyon TL, 2013 yılında 75,3 Milyon TL olan program bütçesi, 2014 yılında 74,2 Milyon TL olmuştur. En son aktarılan ek ödenek de özellikle sulama tesisi olmayan kırsal bölgelerimiz sulanması amacıyla kullanacaktır. Uygulanan programla bu bölgelerde kırsaldan kente göç azalmış, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ile halkımızın gelir seviyesi yükselmiş ve proje harcamaları şimdiden yatırım bedelini karşılamıştır. Bu vesilesiyle bölge kalkınmasına önemli bir girdi sağlayacak ek ödeneğin hayırlı olmasını diliyorum.”

Diğer il üç ilde İl Özel İdareleri ile KOP KÖSİP’in uygulandığını ifade eden Başkan Babaoğlu, Konya ilinin Büyükşehir yasasıyla birlikte en küçük köyünden mahallesine kadar tamamının Büyükşehir Belediyesi sınırları olarak kabul edildiğini belirterek; bu kapsamdaki yatırımların Konya Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde yürütüldüğünü de sözlerine ekledi.

 

HABERİN VİDEOSU

Bu Haber 2106 Defa Okundu.