Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Kırıkkale KOP ile Okuyacak

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, KOP Bölgesindeki okuma kültürünün arttırılması ve alışkanlığının geliştirilmesi için hayata geçirilen KOP Okuyor Projesi kapsamında Kırıkkale’deki 8 projeye 253 bin 925 TL hibe desteği sağladı.

Eklenme Tarihi
12.12.2017
Okunma Sayısı
2693 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, KOP Bölgesindeki okuma kültürünün arttırılması ve alışkanlığının geliştirilmesi için hayata geçirilen KOP Okuyor Projesi kapsamında Kırıkkale’deki 8 projeye 253 bin 925 TL hibe desteği sağladı.

 

Kalkınma Bakanlığına bağlı KOP İdaresi, KOP Okuyor projesi kapsamında 2016 yılında başlattığı hibe desteğini 2017 yılında da sürdürüyor. Kırıkkale genelindeki kamu kurum ve kuruluşları tarafından sunulan 68 projeden Kırıkkale Üniversitesinin projesi de dahil olmak üzere toplam 9’u hibe desteği almaya hak kazandı.

 

Kırıkkale Valiliğinde yapılan toplu protokol imza törenine Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, İlçe Kaymakamları, Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, KOP İdaresi Beşeri Sosyal ve Kurumsal Gelişme Koordinatörü Alper Bilgiç ile proje ortağı kurumların temsilcileri katıldı.

 

"Projelerle Ortak Çalışma Kültürü Kazanılacak”

Bünyesinde 8 il bulunan KOP İdaresine Kırıkkale’den üniversite, kaymakamlıklar, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri başta olmak üzere birçok kurumdan 70’e yakın proje sunumu yapıldığını belirten Vali M. İlker Haktankaçmaz, yapılan değerlendirmeler sonucunda 9 projenin destek almaya hak kazandığını belirterek; “Projelerimizin toplam tutarı 255 bin liraya yakın ancak ben burada daha başka iki şeyi önemsiyorum. Birincisi özellikle projeli çalışma becerisinin kazanılması bakımından KOP Okuyor bizim için çok önemli, ikinci ise okuma ile alakalı eğitim ve öğretim ile alakalı bu projeler miktarı bakımından çok büyük rakamlar olmasa da oluşturacakları katma değer bakımından çok kıymetli. En basitinden çocuklarımıza okuma yazma alışkanlığını kazandırmış olacağız. Bu tür projelerin devamının geleceğine inanıyorum. Projelerin hazırlanmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. KOP İdaresine de böylesine hayırlı bir işe vesile oldukları için teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

 

“Hazırlanan Projelerin Çok Geniş Perspektifte Olması Sevindirici”

2016 yılında başlatılan KOP Okuyor Projesinin 2017 yılı yatırım programında da yer aldığını, İdarenin hizmet alanına 2016 yılının son çeyreğinde dahil edilen Kırıkkale ve Kırşehir illerinin 2016 yılı içerisinde bu projeden yararlanamadıklarını hatırlatan KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, yeni KOP İlleri için 2017 yılını kapsayan çağrı programına çıktıklarını söyledi.

 

Eskiden çocukların, gençlerin veya ailelerin kitaplara kütüphaneler ortamının dışında erişebilme imkanlarının bulunmadığını hatırlatan Başkan Bostancı, konuşmasını; “Ancak oturup ta kitap okuma alışkanlıkları son derece düşüktü. Kitaba erişim imkanının artması kitap okuma alışkanlığını ne yazık ki beraberinde getirmiyordu. Bu noktada salt kütüphane kurmak veya kitap almaktan ziyade alışkanlıkların oluşturulmasına yönelik neler yapılabilir diyerek ve Kalkınma Bakanlığımızın da yönlendiresiyle projemize başladık. Gelen projeleri incelediğimde ilimizdeki farklı kurumların geniş kitleleri kapsayacak şekilde proje hazırladıklarını görüyoruz. Kırsaldan kent merkezine, dezavantajlı gruplardan üstün yetenekli öğrencilerimize ve 65 yaş üstü yaşlılarımıza kadar çok farklı toplum kesimlerine hitap eden projelerdi. Özellikle bu kadar geniş perspektiften baktıkları ve projelerini bu kıstaslara göre hazırladıkları için teşekkürlerimi sunuyorum. Öncelikle Kırıkkale için ardından tüm bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.  

 

Bu Haber 2693 Defa Okundu.