Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
KOP TEYAP Raporu Yayımlandı

KOP Bölgesinde Tarımsal Eğitim ve Yayım İhtiyaç Analizi Sonuç Raporu yayımlandı.

Eklenme Tarihi
03.04.2015
Okunma Sayısı
1775 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde’nin bulunduğu KOP Bölgesi illerinde geniş katılımlı çalıştaylar, il yöneticileri, sektör paydaşları ve çiftçiler başta olmak üzere çok sayıda kişiyle ‘yüz yüze görüşme’ tekniği kullanılarak toplam 51 ilçede gerçekleştirilen anket çalışmaları meyvesini verdi.

Kalkınma Bakanlığı, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde hazırlanan ‘KOP Bölgesi’nde Tarımsal Eğitim ve Yayım İhtiyaç Analizi’ Sonuç Raporu yayımlandı. KOP İdaresi Başkan vekili İhsan Bostancı, KOP Bölgesi’nde yürütülecek olan tarımsal eğitim çalışmalarının geleceğine ışık tutacak raporun bölgenin gelecek dönemdeki tarımsal eğitim yayım stratejisine yön vereceğini belirtti.

KOP Bölgesi’ndeki Çiftçiler Eğitilecek

KOP Eylem Planı kapsamında hazırlanan ve 2015 yılı yatırım programına alınan KOP TEYAP’ın 2015-2018 yılları arasında hayata geçirileceğini vurgulayan Bostancı,  Bölgede tarımla ilgilenen kamu kurumları, özel sektör çalışanları, sivil toplum örgütleri ve çiftçilerin teknik kapasitesini geliştirecek olan KOP TEYAP ile bölgede tarımsal verimliliğin artırılmasını amaçladıklarını ifade etti.

 

KOP TEYAP’ın yol haritasını belirlemek amacı ile gerçekleştirdikleri ‘KOP Bölgesi’nde Tarımsal Eğitim ve Yayım İhtiyaç Analizi’ ile bölgede tarımsal yayım faaliyeti yürüten teknik personelin ve çiftçilerin alması gereken eğitim konularının ana eksen ve alt başlıklarının belirlendiğini vurgulayan Başkan vekili Bostancı şunları söyledi:

“Yapılan ihtiyaç analizinde;  Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (Tar-Gel) ve Sertifikalı Tarım danışmanlarının ihtiyaç duydukları eğitim konuları; Bitkisel Üretim, Hayvancılık ve Genel Konular olmak üzere 3 grupta incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre bitkisel üretim alanında ihtiyaç duyulan eğitimlerin başında bitki koruma konuları, gübre ve gübreleme teknikleri, ürün çeşit seçimi, sulama teknikleri ve koruyucu tarım teknikleri olduğu tespit edilmiştir. Hayvancılık sahasında yemleme ve bakım ile hayvan hastalıkları, sürü yönetimi, damızlık hayvan seçimi konuları; genel konularda ise organik tarım, tarımsal destekler, mevzuat ve pazarlama alanlarında eğitim ihtiyacının ön plana çıktığı görülmüştür.

Analizlerde çiftçilerimizin genel tarımsal konularda eğitimlere gereksinimleri öne çıkmaktadır. Bu durum bölge çiftçisinin belirli bir kısmının tüm tarımsal faaliyetlerde uygun teknikleri kullanamadığına işaret etmektedir. Bunun dışında öne çıkan konular arasında; sulamanın etkin yapılması, bitki koruma, bitki besleme, doğrudan ekim, koruyucu toprak işleme, iyi tarım uygulamaları, organik tarım ve izli tarım teknikleri gibi sürdürülebilir tarım uygulamaları yer almaktadır. Dr. Mustafa Kan, Dr. Fatih Özdemir ve Ziraat Yüksek Mühendisleri Murat Küçükçongar, M. Naim Demirtaş ile Oktay Okur’un Proje yürütücülüğünü, Prof. Dr. Cennet Oğuz, Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, Prof. Dr. Süleyman Soylu ile Dr. Özdal Köksal ve Dr. Arzu Kan’ın proje danışmanlığını yürüttüğü KOP TEYAP İhtiyaç Analizi Raporu ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılmıştır. Bölgemiz için önemli verilere ulaştığınız bu raporun hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eder, hayırlı olmasını dileriz.”

Bu Haber 1775 Defa Okundu.