Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı

Süstaşı İşleme Projesi

 

 

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen “Tarım Dışı Alanlarda Halkın Gelir Düzeyinin Artırılması Süstaşı İşlemeciliği” projesi ile dağlık/kırsal kesimde ve tarım dışı alanlarda yaşayan nüfusa ek bir gelir getirmeyi ve bu nüfusun yerinde kalarak üretime destek olmalarını hedeflenmektedir.

 

Bu amaçla Selçuk Üniversitesi bünyesinde “SÜKOP Süstaşı Eğitim ve Uygulama Atölyesi” kurulmuştur. Bu merkez atölyede eğitim görecek dağlık/kırsal kesimdeki vatandaşların başlangıçta pilot ilçelerde kurulacak olan küçük atölyelerde süs taşı üretimi yaparak gelir elde etmeleri öngörülmektedir. Proje kapsamında pilot atölye kurulacak her bir ilçe için spesifik bir iş alanı çıkartılacak olup (tespih, kolye, yüzük, saat vb.) atölyelerde üretilecek süs taşlarının işlenmesi için gereken ham madde temini ve işlenen ürünlerin pazarlanması Selçuk Üniversitesi tarafından sağlanacaktır.

 

Başlangıçta merkez atölyede eğitime alınacak kursiyerlerin ulaşım ve diğer ihtiyaçları bakımından pilot bölge seçilen yerlerden olması önem arz etmektedir. Bunun için Beyşehir, Bozkır, Doğanhisar, Ermenek, Seydişehir, Hadim ve Taşkent ilçelerinden başlanacaktır. 

 

Taşkent ilçemizdeki vatandaşlardan oluşan ilk kursiyerlerimiz Selçuk Üniversitesi bünyesindeki merkez atölyede mayıs ayında eğitimlerini tamamlamışlardır. 15 günlük bu eğitimden sonra 10 Ağustos 2016 tarihinde Taşkent’teki atölyemizde ‘Taş, Taşkent’te İşlenir’ sloganı ile doğal taşlar işlenmeye başlanmıştır. Aynı zamanda bu mini atölyede vatandaşlarımız için hem eğitimler devam edecek olup hem de taşları işleyip ek gelir elde edeceklerdir. Bu uygulama KOP illeri geneline yaygınlaştırılacaktır.

 

Toplam tutarı 600.000 TL olan projenin uygulama süresi iki yıldır. 

 

Proje, Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörlüğü tarafından yürütülmektedir. 

 

 

Doç. Dr. Fetullah Arık'ın Metropol Konya Dergisi'ndeki röportajını okumak için tıklayınız. 

 

PROJE İLE İLGİLİ HABERLER

 

 

 

 

Konya'nın Taşkent İlçesine Süstaşı İşleme Atölyesi Kuruldu

SÜKOP Süstaşı Projesi kapsamında Konya'nın Taşkent ilçesine süstaşı işleme atölyesi kuruldu. Devamı ...

 

SÜKOP Süstaşı Projesi Eğitim ve Uygulama Atölyesi Açıldı

Selçuk Üniversitesi ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında kurulan Selçuk Üniversitesi – KOP Bölge Kalkınma İdaresi (SÜKOP) Süstaşı Projesi Eğitim ve Uygulama Atölyesi törenle hizmete açıldı. Devamı ...